En regnfuld dag hvor hele 64 ryttere havde fundet vej til Bordrup plantage for at prøve kræfter med den nye MTB bane der.
Der blev kørt på 2 distancer. Sport 5 omgange og motion, 3 omgange.
Desværre har vi i resultatlisten konstateret, at enkelte ryttere har kørt med andre startnumre end de numre vi har noteret de har kørt med. På flere cykler var numrene meget svære at læse, hvilket kan have forårsaget fejlaflæsning af køretider. Dette beklager vi.
Næste år vil numrene blive erstattet af "stive plader", så numrene er let at aflæse.
Det var ikke Johnny Nielsen der blev nr. 3 på 5 omgange, men Henrik Lindgaard Møller. Vi beklager fejlen.
Johnny Nielsen lå efter sigende under dynen med feber. God bedring til ham.
Vi håber alle fik en god dag, og håber at se jer igen i 2004.
Godt nytår.
Tilskuere der følger løbet. |
|
Ryttere evaluerer dagens strabadser. |
|
Jakob Strunge, Varde efter sin 3. punktering - så kunne det være nok ! |
Hurtigste mand på 5 omgange, Thomas Lund fra Lyhne. Stort tillykke til ham. |
|
En glad Mogens Kobbelgaard, Oksbøl efter at være blevet nr. 2 på 5 omgange. |
|
Henrik Lindgaard Møller, Varde, nr. 3 på 5 omgange. |
Resultater :
Sport, 5 omgange, 33 km. | ||||||||
Startnr | Navn | Adresse, postnr. og by | Klub | Starttid | Sluttid | Køretid | ||
59 | Thomas Lund | Lyhne | Herning Cykleklub | 10:33:18 | 12:03:39 | 01:30:21 | ||
68 | Mogens Kobbelgaard | Krarupsvej 1, Oksbøl | OCT | 10:33:18 | 12:06:45 | 01:33:27 | ||
58 | Henrik Lindgaard Møller | Palludansvej 9, 6800 Varde | Esbjerg Cykel Ring | 10:33:18 | 12:07:10 | 01:33:52 | ||
32 | Ole Mathiasen | 10:33:18 | 12:08:08 | 01:34:50 | ||||
57 | Jakob Grønnebæk Hansen | Højmarkvej 18, 8270 Højbjerg | Århus MTB Klub | 10:33:18 | 12:09:23 | 01:36:05 | ||
69 | Kaj Pedersen | Lumbyesvej 2, Varde | VCM | 10:33:18 | 12:12:49 | 01:39:31 | ||
70 | Jan Rasmussen | Bastrupsvej 4, Varde | Varde Cykelmotion / Vejle Mountainbike Club | 10:33:18 | 12:12:54 | 01:39:36 | ||
64 | Lars Storgård | Forumvej 124 Alslev, Varde | Varde Cykel Motion | 10:33:18 | 12:16:29 | 01:43:11 | ||
51 | Ole Klemmensen | Intersurf A/S, Formervej 2, 6800 Varde | Varde Cykel Motion | 10:33:18 | 12:16:46 | 01:43:28 | ||
22 | Ole Eriksen | Agervænget 8, Oksbøl | OCT | 10:33:18 | 12:21:24 | 01:48:06 | ||
52 | Jens Frederiksen | Intersurf A/S, Formervej 2, Varde | ÅWK | 10:33:18 | 12:21:28 | 01:48:10 | ||
31 | Lars Bjørn | Hægvej 3, 8250 Egå | Åmk | 10:33:18 | 12:21:54 | 01:48:36 | ||
61 | Orla Andersen | Strandvejen 11, Outrup | Blaabjerg cm | 10:33:18 | 12:23:38 | 01:50:20 | ||
67 | Henrik Jørgensen | 10:33:18 | 12:25:38 | 01:52:20 | ||||
38 | Kim Hansen | Stadionvej 24, Brørup | Brørup Cykel Klub | 10:33:18 | 12:26:00 | 01:52:42 | ||
14 | Jens Sørensen | Østparken 34, Oksbøl | OCT | 10:33:18 | 12:26:12 | 01:52:54 | ||
34 | Ole Hanssen | Janus la Coursgade 4. 4th | 10:33:18 | 12:30:05 | 01:56:47 | |||
26 | Steffen Sillesen | Østparken 13, Oksbøl | OCT | 10:33:18 | 12:31:33 | 01:58:15 | ||
54 | Niels Bech | Tarp | Tarp CM | 10:33:18 | 12:32:20 | 01:59:02 | ||
60 | Thomas Weber | Debelvej 131, Outrup. | Blaabjerg Cykelmotion | 10:33:18 | 12:32:52 | 01:59:34 | ||
33 | Arne Loklindt | Gellerupholmsvej 29, Varde | 10:33:18 | 12:33:18 | 02:00:00 | |||
53 | Bent Jensen | Marken 18, Tarp | Tarp CM | 10:33:18 | 12:34:03 | 02:00:45 | ||
3 | Hans Jørgen Christensen | Galgetoften 45, Brørup | Brørup Cykel Klub | 10:33:18 | 12:34:15 | 02:00:57 | ||
8 | Henry Schuls | Gydevej 2, Lintrup | Brørup Cykel Klub | 10:33:18 | 12:34:16 | 02:00:58 | ||
62 | Frands Poulsen | Rottarpvej 32 | Blaabjerg cykelmotion | 10:33:18 | 12:36:58 | 02:03:40 | ||
63 | Henrik Andersen | Risdalsvej 34 | Aarhus 1900 Skaters | 10:33:18 | 12:38:59 | 02:05:41 | ||
71 | Arne Schlüter | Mølledammen 23, Varde | VCM | 10:33:18 | 12:42:45 | 02:09:27 | ||
36 | Kurt Pedersen | Jernbanegade 1A, Brørup | Brørup Cykel Klub | 10:33:18 | 12:42:52 | 02:09:34 | ||
30 | Thyge A. Nicolaisen | Mejlbyvej 2 | Brørup Cykel Klub | 10:33:18 | 12:42:54 | 02:09:36 | ||
37 | Morten Runelstrøm | Byagervej 92, Brørup | Brørup Cykel Klub | 10:33:18 | 12:23:28 | 01:50:10 | Udgået efter 4 omg. | |
66 | Lars Andersen | Spangsbjerghaven 151, Esbjerg | 10:33:18 | 12:13:15 | 01:39:57 | Ugået efter 4 omg. | ||
40 | Thomas Westphal | Kibshavevej 4, Rudkøbing | Team Expert Rudkøbing | 10:33:18 | 11:49:13 | 01:15:55 | Udgået efter 4 omg. | |
9 | Jacob Strunge | Nørregade 22E, Varde | 10:33:18 | udgået | ||||
55 | Michael Olsen | Fyrvej 24 | 10:33:18 | udgået |
Motion, 3 omgange, 21 km. | ||||||
Startnr | Navn | Adresse, postnr. og by | Klub | Starttid | Sluttid | Køretid |
114 | Thomas Sillesen | Damsmarkvej 24, Alslev | OCT | 10:38:15 | 11:39:56 | 01:01:41 |
120 | Rasmus Hou | Østparken 8, Oksbøl | OCT | 10:38:15 | 11:44:13 | 01:05:58 |
103 | Børge Frederichsen | Østergade 50, Oksbøl | OCT | 10:38:15 | 11:44:38 | 01:06:23 |
159 | Mogens B Jørgensen | Øresundsvej 9, Esbjerg V | Enmaco | 10:38:15 | 11:44:40 | 01:06:25 |
104 | Dan Bertelsen | Spættevej 18, Janderup | omi | 10:38:15 | 11:47:10 | 01:08:55 |
153 | Hans Jørgen Mouridsen | Øresundsvej 9, Esbjerg V | Enmaco | 10:38:15 | 11:47:44 | 01:09:29 |
65 | Karl Verner Nielsen | Vestparken 84, Oksbøl | OCT | 10:38:15 | 11:49:11 | 01:10:56 |
154 | Martin Jensen | Øresundsvej 9 6715 Esbjerg V | Enmaco | 10:38:15 | 11:51:42 | 01:13:27 |
155 | Jens Medum Jacobsen | Øresundsvej 9, Esbjerg V | Enmaco | 10:38:15 | 11:51:55 | 01:13:40 |
119 | Erik Hou | Østparken 8, Oksbøl | OCT | 10:38:15 | 11:54:51 | 01:16:36 |
102 | Bjørn Kristiansen | Østergårds alle, 5250 odense sv. | fjordager | 10:38:15 | 11:54:54 | 01:16:39 |
112 | Niels Iversen | Gammelgårdsvej 17, Gadbjerg | NCK | 10:38:15 | 11:55:09 | 01:16:54 |
151 | Jesper Tornbjerg | Intersurf A/S, Formervej 2, Varde | 10:38:15 | 11:57:11 | 01:18:56 | |
56 | Kim Møller | Venusvænget, Esbjerg V | 10:33:18 | 11:51:26 | 01:18:08 | |
163 | Anders Sindum | Vestparken 38, Oksbøl | OCT | 10:38:15 | 11:59:35 | 01:21:20 |
18 | Kurt Poulsen | Hans Jørgensvej 14 A | Oksbøl Cykel Team | 10:38:15 | 12:00:19 | 01:22:04 |
35 | Tonny Jensen | Ladelundvej 53, 6650 Brørup | Brørup Cykel Klub | 10:38:15 | 12:01:06 | 01:22:51 |
109 | Keld Pedersen | Østergårds alle 39, 5250 Odense | fjordager | 10:38:15 | 12:01:40 | 01:23:25 |
108 | Katrine Frandsen | Intersurf A/S, Formervej 2, Varde | 10:38:15 | 12:01:43 | 01:23:28 | |
39 | Johnny Hansen | Landbovænget 22, Brørup | Brørup Cykel Klub | 10:38:15 | 12:02:38 | 01:24:23 |
160 | Verner Andersen | Øresundsvej 9, Esbjerg V | Enmaco | 10:38:15 | 12:04:03 | 01:25:48 |
157 | Kenneth Schultz | Næsbjerg | 10:38:15 | 12:04:13 | 01:25:58 | |
156 | Jørgen Dose | Andrup | 10:38:15 | 12:04:37 | 01:26:22 | |
158 | John Hansen | Skads | 10:38:15 | 12:04:39 | 01:26:24 | |
152 | Rasmus Frøsig | Intersurf A/S, Formervej 2, Varde | 10:38:15 | 12:04:42 | 01:26:27 | |
161 | Lars Hansen | Liljevej 3, 6705 Esbjerg Ø | 10:38:15 | 12:08:47 | 01:30:32 | |
162 | Tony Andersen | Gyvellunden 50 6800 Varde | 10:38:15 | 12:11:57 | 01:33:42 | |
28 | Søren Skov Nielsen | Enebærvej 46 , 6715 Esbjerg N | 10:38:15 | 12:17:07 | 01:38:52 | |
117 | Kim Lassen | Ribe Cykellager | 10:38:15 | 12:19:01 | 01:40:46 | |
118 | Jens Lauridsen | Ribe Cykellager | udgået |